Wykorzystaj kryzys pandemii COVID-19 w firmie, aby być mocniejszym! Narzędzia tworzące innowacyjną strategię firm w czasie i po pandemii COVID-19.

 W Blog

W czasie pandemii COVID-19 zmieniły się reguły gry w biznesie. Firmy w niektórych branżach stanęły na granicy rentowności. Handel spowolniał, większość usług została zawieszona. Dla niektórych może być to trudny czas do przetrwania.

 

Innowatorzy i dobrzy przedsiębiorcy nie skupiają się tylko na przetrwaniu, ale już dzisiaj myślą co robić, aby po kryzysie być jeszcze mocniejszym.

W teorii innowacji nie ma lepszego momentu do przełomowych produktów czy rozwiązań, jak czas kryzysu. To w czasach kryzysu jesteśmy wręcz zmuszeni do wyjścia poza strefę komfortu. Dodatkowo jesteśmy bardzo mocno zmotywowani do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. To jest dobry czas na przegląd dotychczasowych praktyk i podjęcie wyzwania tworzenia swojej przyszłości teraz, ale w nowych warunkach.

Jak dobrze wykorzystać obecne zasoby, aby budować lepszą przyszłość firmy? Jaką strategię wybrać w czasie COVID-19 i po nim?

Kluczowe jest przemodelowanie propozycji wartości z wykorzystaniem posiadanych zasobów oraz zrozumienie zmieniających się potrzeb potencjalnych klientów. Prowadząc firmy wiele lat znamy potrzeby naszych klientów – wiemy, dlaczego wybierają nasze produkty; wiemy jakie słabości ma konkurencja; znamy substytuty i dobra komplementarne; wiemy jakie są trendy w naszej branży oraz branżach w otoczeniu biznesowym firmy. Znamy najbardziej skuteczne elementy modelu biznesowego. Nowa sytuacja spowodowała, że nasza wiedza w wielu aspektach musi być zaktualizowana.

 

W czasie kryzysu pandemii COVID-19 warto więc przejrzeć na nowo założenia naszego modelu biznesowego oraz zastanowić się nad przestrzeniami, które nie były dotychczas wykorzystywane.

Od czego w praktyce zacząć, aby przeprowadzić rewizję obecnej strategii w nowych warunkach działania z COVID-19 (czy inną chorobą zakaźną)

Analiza sytuacji w otoczeniu biznesowym

    1. analiza trendów,
    2. analiza sytuacji kryzysowej i jej wpływ na zmiany działania rynku,
    3. analiza konkurencji – dzięki niej zrozumiemy, w co inwestuje konkurencja, jakie sąnajważniejsze czynniki konkurencji ze względu na produkty, usługi; co otrzymują klienci w ramach konkurencyjnej oferty na rynku
    4. definicja segmentów klientów, którzy są obecni w danej branży oraz tych, którzy mogliby być
    5. analiza sytuacji wykorzystywania naszego produktu/usługi

 

Przegląd naszym mocnych stron i zasobów

    1. Jakie są nasze mocne strony? Jakie wartości są dla nas istotne? Jakie mamy wyróżniające się kompetencje?
    2. W dzisiejszych czasach przełomowych rozwiązań raczej nie znajdziemy pracując w pojedynkę. Nowe pomysły rzadko trafiają na rynek bez natchnionego zespołu kreatywnych i pełnych pasji autorów tych pomysłów, którzy te pomysły później urzeczywistniają. Warto jest zastanowić się nad umiejętnościami zespołu i wykorzystać potencjał innowacyjny oraz wiedzę do tworzenia nowych wartości.
    3. Analiza przewag firmy i możliwości
    4. Analiza obecnego modelu biznesowego

 

Kierunki rozwoju firmy

    1. Stworzenie nowego modelu biznesowego
    2. Określenie nisz i przestrzeni rozwoju
    3. Pomysły na nowe produkty/ usługi/ rozwiązania
    4. Określenie wizji i strategii działania

 

I na koniec pamiętajmy: Innowatorzy nie boją się zmian, ale odważnie kroczą naprzód! Każdy kryzys w końcu się skończy, a my chcemy dalej efektywnie i z nową energią działać!

W kolejnych blogach wyjaśnimy Wam jak stosujemy niektóre narzędzia.

 

Potrzebujesz pomocy w pozytywnym ukierunkowaniu działań w Twojej firmie?
Chcesz efektywnie ruszyć z tworzeniem nowej wartości?
Chcesz znaleźć obszary rozwoju?

Skontaktuj się z nami

 

 

Wpisz czego szukasz i naciśnij Enter