Być jak Jeff Bezos; Steve Jobs; a może jak Elon Musk! Jakie są różnice między innowatorami a nie-innowatorami?

 W Blog

Co takiego odróżnia innowatorów – świetnych przedsiębiorców od nie-innowatorów to pytanie nurtuje nie tylko nas – na poważnie zajęli się tym profesorowie, konsultanci najlepszych na świecie uniwersytetów i firm konsultingowych: Jeff Dyer, Hal Gregersen i Clyton M. Christensen i opisali w publikacji Harvard Business Review Press „DNA Innowatora”. Przeprowadzili w ciągu kilku lat badanie umiejętności i wyróżniających się zachowań ponad pięciuset innowatorów i ponad pięciu tysięcy menadżerów z ponad 75 krajów i zdefiniowali wyróżniające innowatorów umiejętności i zachowania.

 

Czy innowatorem człowiek się rodzi?

Wielu z nas może uważać, że innowatorem człowiek się rodzi – co oznaczałoby, że mamy genetyczne uwarunkowania do bycia lub nie-bycia innowatorem. Według wyników badań autorów książki twórcze = innowacyjne pomysły nie są kwestią genetyki ani umiejętnością poznawczą – wynikają one z umiejętności behawioralnych. To znaczy zmieniając nasze zachowanie możemy stać się lepszymi innowatorami. Wg badań naukowców Mertona Reznikoff, George Domino, Crolyn Bridges i Merton Honeymon* nad parami bliźniąt jedno- i dwu-jajowych tylko ok 30% kreatywności i twórczego myślenia można przypisać genetyce; gdzie jednocześnie inteligencja ogólna zależy w 80-85% od genów.

 

Jakie umiejętności wyróżniają innowatorów?

1. Umiejętność kojarzenia – innowatorzy potrafią łączyć różne dziedziny, problemy oraz pomysły, które dla innych nie mają ze sobą żadnego związku. Tworzą skojarzenia wychodząc poza standardową branżę funkcjonowania dotychczasowych rozwiązań. Kojarzenie jest ściśle związane z działaniem mózgu – im bardziej zróżnicowaną wiedzę posiada mózg, tym więcej połączeń może uruchomić, w chwili pozyskiwania nowych informacji i ciekawsze nowe rozwiązania może kreować.

 

 

 

2. Umiejętność kwestionowania – innowatorzy z pasją szukają rozwiązań, zadają pytania, które prowadzą do nowych spostrzeżeń, powiązań, możliwości i kierunków działania. Pytania są ich stylem pracy – podważają status-quo; zadają pytania prowokujące; ale zadają pytania, by lepiej coś zrozumieć i poznać. Kwestionują i stawiają pytania codziennie, pytają o możliwości, ograniczenia, co by było gdyby, dlaczego tak/ a nie inaczej i inne.

 

Wg badań Mihaly Csikszentmihalyi opublikowanych „Crativity” jest dowiedzione, że nobliści częściej osiągali przełom w pracy, gdy tylko znaleźli odpowiednie pytania, przeformułowujące problem.

 

3. Umiejętność obserwowania – innowatorzy to dobrzy obserwatorzy – przyglądają się klientom, produktom, usługom, technologiom, firmom. Na czym polega jednak różnica w patrzeniu a widzeniu? Różnica ta polega na systematyczności w obserwowaniu i analizowaniu obserwowanych zachowań oraz na wyciąganiu wniosków i tworzeniu na podstawie ich nowych, unikalnych rozwiązań. Innowatorzy szczególnie lubią aktywnie obserwować nabywców i szukają u nich sposobów obchodzenia problemów; szukają niespodzianek.

4. Umiejętność nawiązywania kontaktów – innowatorzy testują swoje pomysły wśród szerokiego grona ludzi reprezentujących różne środowiska i mających odmienne spojrzenie na świat – robią to głównie w celu zyskania innego puntu widzenia, który udoskonali ich pomysł.

5. Umiejętność eksperymentowania – innowatorzy próbują nowych doświadczeń i testują nowe pomysły, odwiedzają nowe miejsca, próbują nowych rzeczy, szukają nowych informacji, eksperymentują, aby nauczyć się czegoś nowego.

 

 

Wg badań najważniejszymi umiejętnościami uniwersalnymi dla wszystkich wybitnych innowatorów były dwie spośród nich – umiejętność kojarzenia i kwestionowania.

Ile czasu innowatorzy spędzają na myśleniu o przyszłości i na działaniach związanych z odkrywaniem?

50% więcej czasu niż standardowi menadżerowie!

 

Innowatorzy to ludzie obdarzeni charyzmą i odwagą do działania. Nie boją się podejmować mądrego ryzyka i popełniać błędów, raczej zakładają, że błędy i problemy będą, tyle że oni z przyjemnością; często w pocie czoła znajdą rozwiązania na te problemy.

 

Chcesz dowiedzieć się jak możesz rozwinąć umiejętności innowatora?
Zapraszamy na warsztaty w tym zakresie.
Dowiedz się więcej

 

Przypisy:

Mertona Reznikoff, George Domino, Crolyn Bridges i Merton Honeymon Creative Abilities in Identical and Fraternal Twins. “behavior genetics” 3, nr 4 (1973): 365-377

https://hbr.org/2009/12/the-innovators-dna

https://www.youtube.com/watch?v=Xy6Ex1C_SAs

https://halgregersen.com/big-ideas/innovators-dna/

https://knowledge.insead.edu/entrepreneurship-innovation/the-innovators-dna-1264

https://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk

https://www.polityka.pl/tematy/elon-musk

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bezos

https://www.forbes.pl/sylwetka/jeff-bezos

https://www.forbes.com/profile/jeff-bezos/#7d5d98671b23

https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

https://www.amazon.com/Creativity-Psychology-Discovery-Invention-Perennial-ebook/dp/B000TG1X9C

Wpisz czego szukasz i naciśnij Enter